Много от новодошлите в Германия бежанци изчезват, преди да бъдат регистрирани в приемен център. И никой не може да каже къде са сега тези хора, пишат Д. Брайтенбах и К. Хаселбах за „Дойче веле“.
Не за първи път бежанци изчезват безследно от приемните центрове в Германия. Но никога досега цифрата не е била толкова висока: по данни на вестник „Нойе Оснабрюкер Цайтунг“, през последните няколко дни от приемните центрове в провинция Долна Саксония са изчезнали 700 от общо 4000 новопристигнали бежанци. Повечето от тях са си тръгнали, преди да се регистрират. А регистрацията е първата стъпка от процедурата по предоставяне на убежище.
Властите не знаят кои са тези хора, нито пък къде се отишли. А и не са само тези 700 души – подобни съобщения пристигат вече от цяла Германия. „Тук трябва да уточним обаче, че напускането на приютите не е забранено. Принципно бежанците имат право на свободно придвижване и могат да напускат приютите“, казва Матиас Айхлер, говорител на вътрешното министерство на провинция Долна Саксония.
Защо изчезват?
Този нов аспект на бежанската криза разбуни духовете в Германия. „Зачестяващите случаи на безследно изчезнали бежанци показват, че държавата е изгубила контрол“, предупреждава Йохен Олтмер, експерт по въпросите на миграцията.
„Някои бежанци очевидно вярват, че могат да се настаняват където си искат“, каза още преди месец федералният министър на вътрешните работи Томас де Мезиер. И добави: „Те напускат приемните центрове, поръчват си такси и очевидно имат достатъчно пари, щом пропътуват стотици километри през Германия“.
Големият брой нерегистрирани бежанци е според вътрешното министерство сериозен проблем. Но поне засега изход не се очертава. Според германското законодателство, бежанците трябва да се регистрират веднага след пристигането си в Германия. Практиката обаче показва, че службите са безнадеждно претоварени с регистрацията на десетките хиляди бежанци, които пристигат в страната.
Къде са безследно изчезналите бежанци?
„Бежанците не ни оставят съобщение и затова няма как да знаем защо напускат приютите. Можем само да спекулираме какви са мотивите им“, казва експертът Йохен Олтмер. Има няколко възможности: бежанците, които изчезват безследно, вероятно не искат да остават в провинциалните райони, където биват настанявани повечето от новопристигащите. Или пък искат да отидат в конкретно населено място, където живеят техни роднини или приятели. Възможно е също така да се отправят към други държави, например към скандинавските страни.
„Според германското законодателство, на бежанците не им е забранено да напускат първоприемните центрове“, казва Едит Аврам от Федералната служба за миграцията и бежанците. Затова и сътрудниците на охранителните фирми не спират никого, който напуска даден приемен център.
За да няма такива проблеми
Йохен Олтмер не смята, че изчезването на бежанци представлява някаква сериозна опасност за сигурността в Германия. Според него повечето от тези хора просто искат да отидат някъде, където имат близки или познати. Германската държава трябва да се възползва именно от този потенциал, казва Олтмер и обяснява, че живеещите в Германия роднини или приятели на бежанците биха могли да подпомагат новодошлите при трайното им установяване в страната. Олтмер отправя и един конкретен призив – регистрацията на бежанците да бъде организирана така, че да протича по-безпроблемно и много по-бързо. Така държавата ще си възвърне контрола, а броят на безследно изчезналите бежанци несъмнено ще намалее.
http://www.faktor.bg/