Само Германия през 2016 г. ще даде 17 млрд. евро (около 34 млрд. лева) за контрол, защита и прехрана на мигрантите, влезли в страната. Като се има предвид, че на територията на тази държава към края на декември има приблизително 1 млн. бежанци, излиза, че за всеки от тях ще отидат 17 000 евро за година.
Правителството на Меркел планира да построи нови центрове, да инвестира в охрана и граничен контрол, също да вложи солидни средства в интеграцията на бежанците. Първоначално идеята била за тези дейности да бъдат заделени 14 млрд. евро, но преди дни кабинетът решил до повиши субсидията още малко.
Същевременно за осемте години, откакто бедна България е в Европейския съюз, страната ни е спечелила 7,8 млрд. лева (3,9 млрд. евро). От 2007 г. сме усвоили 7,351 млрд. евро (14,7 млрд. лв.) по европрограми, но пък до октомври 2015 г. сме платили 3,446 млрд. евро (6,893 млрд. лв.) членски внос, сочат данни на Министерството на финансите. Така реално сме на плюс с 7,807 млрд. лева, от което излиза, че на човек от населението се падат по около 970 лева.
Практически се оказва, че ЕС е 550 пъти по-щедър към сирийците, отколкото към българите.
България всъщност е първенец по усвояване на средства по европрограми – с 94% пласиране на отпуснатия бюджет. Но гордостта от успеха на страната ни не е голяма, като се има предвид, че за осем години държавата ни е получила 4,4 пъти по-малко от това, което Германия дава за около 1 млн. бежанци на нейна територия. А за същия период за българин Европа е дала 17,5 пъти по-малко от заделеното в немския държавен бюджет за мигрант.
Солидни бюджети за бежанци са заделили и други държави сред лидерите на Стария континент. Повечето от навлизащите в него обаче се стремят да стигнат именно до Германия, където ги очаква съблазнителна социална политика. Дават им се джобни на месец (приблизително са 400 евро), наемат учители за децата, строят им нови домове…